Bodrum’da bir öğleden sonra

aktur2
Aktur 2015

2015 yazı Haziran ayında, Bodrum’dayım. İş için gitmişim, son günümde uçak saatinden önce birkaç saat yakınlarda bir plajda yatmaya, yüzmeye vaktim var. Şirket bütçesi dahilinde tutabildiğim otelin denizi yok, ama olsun… Sabahtan otelin aracı alıyor beni, yakındaki anlaşmalı plaja bırakıyor. Akşam da alıp havalimanına götürecek. Harika bir plan!

Aktur adını duymuşum, ama olayını bilmiyorum. Birtakım yaşlı ama zengin insanların zamanında yazlıklanıp senelerce gidip geldikleri, oralarda torun torba sahibi oldukları nezih bir siteymiş. Gittiğim plaj da Aktur’un plajı. Çeşme’nin Bodrum’un geniş localı, şekilli kokteylli, fon müzikli hopçiki beach’leri gibi değil, ama temiz, askeri tesislere benzer düzende en önemlisi denizi mavi bayraklı.

Geçen yaz orada geçirdiğim 6-7 saatin güzelliğini, bana verdiği huzuru anlatmam mümkün değil. Hayatım boyunca annemin arkadaşlarıyla, anneannemin gün arkadaşlarıyla, arkadaşlarımın anneleriyle sohbet etmeyi seven bir insan oldum. Bu sebeple Aktur’un yaş ortalaması beni tatmin edecek düzeyde. Yanımda bir anne ve benden yaşça büyük görünen kızı hamile oturuyor, damat denizde. Anne, “Ben eve çıkayıp da kıymayı çıkartayım buzluktan da o zaman…” diyor. Diğer yanımdakinin damadı sabaha karşı gelmiş uzun yoldan, rahatsız olmasın diye çıtlarını çıkarmamışlar. Aktur’da damatlar el üstünde tutuluyor.

Bu sene, yine denize girebileceğim son günümde yine Aktur’da olabilmek için, aynı oteli seçiyorum. Sabah uyandığımda resmen heyecanlıyım, servis aracı gelip beni almadan 5 dakika önceden kapıya dikiliyorum. Servis kaçarsa Aktur da kaçar Allah korusun.

Yol üstünde aracın şoförü, Aktur’u bu kadar sevdiğime inanamıyor. 1 hafta önce 5 tane otel müşterisi hostes bayanı bırakmış oraya, adamcağız daha sitenin kapısından çıkmadan aramış hanımlar kendisini. “Aman abi, burada yaşlılar var, bizi gençlerin olduğu bir yere götür.” demişler. Aktur gibisi var mı ya? diyorum. Aktur’u kimse benim kadar sevmedi, sevmeyecek.

Plaj sakin, Türk kahvemi içtim. Sağımda solumda oturan 256. yaşından gün almış teyzeler ve amcaların arasında laf dinlemekten kitabıma odaklanamıyorum. Derken tam da yanımdaki 2’li şezlonga bir teyze ve bir amca yerleşiyor. İkisinin yaş ortalaması 138. Tamam abartıyorum, 70 diyelim. Gözüm teyzenin yeni pedikürlü ayaklarındaki Tory Burch parmak arası terliklere takılıyor, bunu görünce ister istemez amcanın ayaklarına bakıyorum. Dedem 42 numara Ceyo’larıyla çok mutlu.

İkili ağır hareketlerle şezlonglarına kurulduktan sonra, adam eşine dönüp elini uzatıyor, Hoşgeldin, diyor…  İşte, bu yazı da böyle açmış olduk. İnşallah kazasız belasız, sağlıkla geçiririz… 

O an kendimi çok ama çok yalnız hissediyorum.

Derken aklıma 2014’ün bir Eylül gününde yazdığım şu paragraf geliyor:

Ben evlenmem. Evlenmem de şart değil. Arkadaşlarım güzel ve kalabalık. Ben bir şekilde tek başıma da hayatımı sürdürürüm de..

60’ıma geldiğimde, bir pazar akşam üzeri “Hanım ben balık almaya gidiyorum, bak bakalım dolaba salata malzemesi yeter mi? Yoksa çıkmışken onu da alayım.” diyecek birinin olmaması üzebilir beni.

3 thoughts

  1. Merve!! Şimdi ağlayacağım. 2014 Eylül’den beri evde her balık yapışımda aklıma geliyorsun. Sen ve sevdiğim birkaç kişiyi daha içimden isimleriyle anarak (evren spesifik veri istiyor diye duymuştum) hayatlarımızda “Salata malzemesi yeter mi?” diye sorabilecek birileri olmasını diliyorum.

    Liked by 3 people

  2. Galiba Aktur’u ben de sevebilirim, bi yakınlık hissettim. Pek kıyaslanmaz ama Göltürkbükü’ne ilk gittiğimizde (2009) çok benzeri bir tablo vardı; nineler, dedeler, hatta torunlar. Ve müthiş huzurluydu. Son bir yılım da senin şu son paragrafındaki muhasebeyle geçti. Ama nefret eşiğini henüz geçmedim.. Berna sen yine de dileklerine beni de ekle :)

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s