İnsanlığı ütüye mahkum eden karanlık

Çalışanından öğrencisine, esnafından ev hanımına pazar bunalımını yaşamayanı dövüyorlar biliyorsunuz. Pazar bunalımının bizim evdeki sembolleri çok geç saate kadar kaldırılmayan kahvaltı sofrası, pazartesi bi nebze daha rahat başlasın diye kontrol edilen iş mailleri ve tabii ki ütü masası.

Hayır, ütü masası konusunda yalan söyledim. Ütü yapmayı stresimi azaltan ve kafamı boşaltan bir aktivite olarak seviyorum ama bir fikir olarak ütüden nefret ediyorum. Anlamsız geliyor. Şu anda bile çamaşır sepeti ütülenmesi gereken onlarca kıyafetle dolu ve bunun çözümünü o kıyafetleri giymeyerek buldum.

Koreanironing.jpg
Kaynak şurası

Ütünün nasıl ve neden icat edildiği hakkında çok fazla düşündüm. Ortaçağda pis nehir sularında yıkanan çamaşırlar bir nebze mikrobundan kurtulsun diye yüksek sıcaklığa maruz bırakmak faydalı bir yöntem olmuş olabilir. Hadi kocaman demir bir hazneye kor halinde kömür dolduralım ve bununla gömleklerimizi iç eteklerimizi dezenfekte edelim demiş olabilirler. Peki çamaşırların istenirse 90 derecede bile yıkanabildiği 21. yüzyılda biz neden hala ütü peşinde koşuyoruz? Neden kıyafetleri ve donları ve çarşafları ve yastık kılıflarını düzleştirmek vazgeçilmez bir fetiş insanlık için?

Neden pantolonumun çizgisi olmazsa iş görüşmesinde ciddiye alınmama riskiyle yüzleşiyorum? Neden tişörtümün yakası buruşuk olursa karşımdaki bana PASAKLI der endişesi taşıyorum? Temizliğin ütüyle NE ALAKASI VAR?! Temiz ve buruşuk giyinmek saygın bir seçenek olamaz mı?

Benim çocukluğumda bir devrim gibi pazarlanan pres ütüler vardı bir de. Bin paraya aldık eve hevesle, iki tane pantolonu bastıktan sonra da dolabın üstüne kaldırdık. Onun içine yerleştireceksin de kıyafeti, iki kez basacaksın da, tabii ki kimse sabredemedi bile. Yine geldik aynı noktaya. Dünyayı sıfırdan keşfeden, sürücüsüz otomobil yapan teknoloji dünyası bu saçma ev aletinde bir adım ileriye gitmiyor yahu. Hala içine su dolduruyoruz ve hala o su içinden sızıp kireç yapıyor. Delirmemek işten değil!

manskills_ironing
Foto şuradan

Bir de ev içinde tutulabilecek en tehlikeli aletlerden birisi herhalde. Bilmem kaç yüz dereceye kadar ısınan bir metal yüzey var. Ve biz bunu çocuğumuzun, kedimizin ve aklı beş karış havada kendimizin olduğu evde normal bir eşya gibi tutuyoruz. Fişte unutulursa yangın çıkarır, ayağınıza düşse parmaklarınızı paramparça eder. Ama yoook, giysiyi gösteren ütüymüş efendim. Birinci dereceden yanıklarımız da olsa gömleğimizin yakası ütülü olsun.

Kardeşimle taa çocukken birbirimize söz verdik, hangimiz dünyayı önce ele geçirirse ilk icraatımız ütüyü yasaklamak olacak. Bu kavgada yalnız değilim biliyorum, kuru temizlemecilerle savaşmam gerekse de bu dünyadan ütüyü silmeden ölmeyeceğim!

Neyse şimdi gideyim daha yarın giyeceğim bluzu ütülemem lazım :(

Not: Kapak fotoğrafı Pinterest’ten.

One thought

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s