Kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Gerçekten?

Yazı & Görseller: @bahartaskent

Yazın ortasında mutfaktan çıkmadan 7-8 çeşit tatlı pişirdiğim gün kendimi iyi hissetmediğime ve bir şeylerin ters gittiğine emin oldum. Çünkü ben ne zaman canım sıkılsa ayarsızca pişiririm. Yaklaşık 35 yıldır komşumuz olan canım Ayşim Teyzem de aynı benim gibi, yıllar önce bir gün 7 tane kek pişirip bize getirmiş, sonrası birkaç aylık yoğun bir tedavi süreci. (Şimdi çok iyi merak etmeyin.)

Ben de bu noktada artık bir yardım almam gerektiğine karar verip, birkaç referans yoluyla bir doktor buldum. Psikologa gitmeye karar vermek herkes için bu kadar kolay oluyor mu o kısmı bilemiyorum ama koşarak gittiğime emin olabilirsiniz. Çünkü insan, üzüntü havuzunun içinde bir huşu içinde yüzüp o havuzdan hiç çıkamıyor bazen ve bundan müthiş bir zevk alıyor.

İlk seansta tam olarak ne yaptığımızı bilemedim. Sadece ağlayarak beni bu noktaya getirdiğini düşündüğüm üzüntümü anlattım ve doktorum bana hiçbir tepki vermedi, hiçbir öneride bulunmadı, sadece dinledi. Sonraki birkaç seansa da çok çok zor gittim. Sürekli ne hissettiğinizden bahsedip, neden böyle hissettiğinizi bulmaya çalışmaktan yorgun düşebiliyorsunuz.

Kendinize bakmak, içinde olduğunuzu düşündüğünüz iğrenç duruma durup bakmak, neye benzediğini anlamaya çalışmak müthiş korkunç ve ağır bir duygu olabiliyor. 4 ay boyunca düzenli olarak her hafta gittim. Şu aralar bıraktım çünkü bilirsiniz terapi dediğiniz şey öyle ucuz değil maalesef. Faydası oldu mu hâlâ bilmiyorum ama bana kötü gelmediğine eminim.

Şu an kendimi iyi veya kötü hissettiğimi söyleyemeyecek kadar garip bir dönemdeyim mesela. Duygularımı durdurdum. Bu iyi mi kötü mü bilemem ama durmuş olmak şu an için iyi hissettiriyor. Düden Şelalesi gibi ağlayan gözlerim durdu en azından!! Belki de bunu terapi sayesinde yaptım. Tüm bu yolculuk boyunca kendimle ilgili fark ettiğim tek şey birisini sevmenin çok kolay ama kendimi sevmemin çok zor olduğu. Çünkü en iyi ve en az kendinizi tanıyorsunuz ve bu yüzden nasıl hissettiğinizi ve neden böyle hissettiğinizi bir türlü çözemiyorsunuz.

Processed with VSCO with m5 preset

Bir şeylerin yolunda gitmemesi durumu bir tür sınama ve aynı zamanda bir tür iyileşme bence. Meselenin bu sınavı geçmek veya bu sorunu çözmek olduğunu sanıyoruz ama sanırım meseleler gerçekten çözülmüyor. Sürekli bir araya gelip tekrar darmadağın oluyorlar sadece. Bu yüzden varsın biraz da kendimizi kötü hissedelim, varsın üzgün olalım ama niye bu kadar üzüldüm, başkası olsa bu kadar üzülür müydü, benim neyim var diye zaman zaman düşünelim ve çok uzatmayalım derim ben.

Terapi önerileri 

  • 1 hafta boyunca neler anlatmak istediğinizi aklınıza geldikçe not alın (çünkü bazı günler gerçekten konuşacak bir şey olmuyor).
  • Süreklilik çok önemli, randevuları iptal etmeyin.
  • Arkadaşlarınızın o kadar parayı bana ver, ben de seni dinlerim sözlerine kulak asmayın.
  • Eğer yapabiliyorsanız terapiye yürüyerek gidin ya da çıkışında yürüyün.
  • Size iyi geldiğini düşündüğünüz noktada sakın bırakmayın, aksine devam edin.
  • 2 ayın sonunda doktorunuz size hâlâ bir şey demiyorsa, sizce nasılım diye ona sorun.
  • Kısa sürede mucize beklemeyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s