Bu bir probiyotik röportajıdır

Yazı: Bahar Taşkent

Fotoğraflar: Fikret Kuşadalı

Kendini şu sıralar sağlıklı beslenmeye adayan ablam Merve Arman’ı mutfakta kavanozlar içinde, kocaman mayalarla bir şeyler yaparken buldum ve onunla bol probiyotikli bir röportaj yaptım.

Çay mıdır, mantar mıdır, Kombucha tam olarak nedir?

Kombucha; şeker eklenmiş çayın (genelde yeşil veya siyah çay kullanılması öneriliyor) scoby adı verilen, düz bir diske benzeyen mantarla fermente edilmesi sonucu ortaya çıkan probiyotik bir içecek. Doğu Asya‘da ortaya çıktığı, Almanya‘ya 19.yüzyılın başlarında Rusya üzerinden ulaştığı söylenmektedir.

Nasıl yapılır?

Bunun için öncelikle scoby mantarına ve başlangıç çayına ihtiyaç var. Yeşil ya da siyah çay demlendikten sonra içine şeker konarak, çay oda sıcaklığına geldiğinde maya ve bir önceki kombucha çayının belli bir kısmı ekleniyor ve 8-10 gün boyunca fermente ediliyor. Dileyenler ikinci bir fermantasyonla çaya farklı aromalar ekleyebiliyor.

Sen nasıl öğrendin?

2 yılı aşkın süredir, sağlıklı beslenme konusunda bir gayret içerisinde olduğumdan kendime ayrı bir instagram hesabı açıp buradan hem yediklerimi paylaştım, hem de sağlıklı beslenen hesapları takip etmeye başladım. Bu şekilde özellikle Amerika’da çok popüler olan kombucha’ya rastladım. Ne olduğunu araştırırken maya ve başlangıç çayı olmadan bu içeceği yapamayacağımı anladım fakat internette maya satan hesaplara da bir türlü güvenemedim. Sevdiğim bir mekanda (ek-biç-ye-iç) Elif Özizmir’in kombucha work shop’u olduğunu duyunca hemen kaydoldum. O gün Elif’ten hem harika tarifler öğrendim, hem çok lezzetli probiyotik içecekler içtim hem de bir scoby ve başlangıç çayı sahibi oldum. Sonrasında whatsapp’tan 7/24 Elif’le iletişimde kalarak kombucha yapar hale gelebildim :)

IMG_6752

Faydaları neler?

Kombucha’nın faydalarını araştırdığınızda neredeyse iyi gelmediği bir şey yok gibi. Ölümsüzlük iksiri olarak biliniyor, alerjileri hafiflettiği, sindirim sistemini düzenlediği, kanser tedavisinde, eklem hasarında etkili olduğu söyleniyor.

Herkes Kombucha yapabilir mi?

8-10 günlük mayalama sürecini takip edip, sabırla scoby’sine bakacak, hijyen kurallarına hassasiyet gösterecek herkes bence yapabilir.

Tadı nasıl?

Tadı mayalama süresine ve ikinci fermantasyonda eklediklerime göre farklılık gösterebiliyor. Hafif asitli, köpüklü, sirkemsi soğuk bir çay. Favorimiz; yasemin yeşil çaylı ve vanilyalı.

Sen içmeye başladıktan sonra kendinde neler gözlemledin?

İlk içmeye başladığımda etrafımda kimse çayımı içmek istemediği için kesintisiz bu içeceği tüketebiliyordum. Bu dönemde özellikle mide bağırsak sorunlarım için olumlu etkisini hissettim. Bir de yıllardır kullandığım alerji ilacını kombuchaya güvenip içmedim. İnanması zor ama, parklarda bahçelerde kaşınmadan hapşırmadan oturabildim. Bu nedenle alerjime iyi geldiğini söyleyebilirim.

Çayı etrafımdakilere tattırdıkça yakın çevrem de bağımlısı oldu. Onlardan aldığım geri dönüş ise kendilerini iyi hissettirdiği ve enerji verdiği yönünde.

Kombucha dışında başka probiyotik içecek neler var?

Yine yukarıda bahsettiğim workshop’ta öğrendiğim zencefilli gazoz ve pancar kvass’ı sayabiliriz. Kefiri de unutmamak gerek.

  • Merve’nin kombucha maceralarını instagram’da @kombuchist hesabından takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s