Nohut oda bakla sofa: mikro apartmanlar

13sqm-by-Hanczar-Studio_dezeen_784_3
Wroclaw Polonya’da 13 metrekare alana sahip bir mikro ev. Kaynak: de zeen

Tüm zıtların bir arada yer aldığı popüler kültürde “sex sells”in yerini “activism sells” alalı baya bir zaman oluyor. Buna bağlı olarak minimalizm, aktivizm şemsiyesinin altında hayatı basitleştirme ve tüketimden uzaklaşma kapsamında son dönemde hızlı bir yükseliş yaşıyor. Popüler olan her şeye düşman olmak gibi bir çocukluk yapmamak lazım tabii ki, kendi adıma bu durumdan çok memnunum. Keza etik gardrop, bilinçli beslenme, nasıl tasarruf yapabiliriz gibi minimalizmin farklı bileşenlerini de Mahmut’ta daha önce bir çok kez işledik. Dersi derste dinleyen Mahmutterlar muhakkak hatırlayacaktır.

my-micro-ny-new-york-micro-apartments-narchitects-completed_dezeen_1568_1-936x669

Konuda hiç bir uzmanlık iddia etmesem de minimalizm çerçevesinde çok sık gündeme gelen minik (en sevdiğim ifadesiyle miniskül) evler konusundan birazcık bahsetmek istiyorum. İnsanların tüketim alışkanlıklarıyla paralel olarak sürekli daha büyük evlerde yaşamak istemesi, büyük ev ve lüks yaşam alanı taleplerinin, inşaatların ve betonlaşmanın şehirleşmedeki payı, doğada yarattığı tahribat, insanın tatminsizlik duygusunun sürekli körüklenmesi sıkıntıları işin etik kısmını oluşturuyor. Ama mikro apartmanlar akımının doğmasında aslan payı bireyselleşmeye, metropollerdeki astronomik daire fiyatlarına, yaşam alanlarının darlığına ve daha bir sürü pratik hayatta yaşanan sıkıntıya gidiyor. Tüm bu problemler ve sonrasında yaşanan bunalmalarla gelen yaşayabileceğimiz en küçük evlerde yaşasak ne olur ki sorusu mikro evler modasını doğuruyor denebilir. Ayrıca 13 metrekarelik süpürge dolabından hallice evinizi temizlemekle 4+2 bir evi temizlemek arasında da kayda değer bir fark var kabul edelim.

Bugün baktığımızda “Tiny apartments” araması Google’da tam 41,5 milyon sonuç veriyor. Belgesel kanallarında küçük alanlarda yaşayan, hayatlarını altına tekerlek takılmış konteynırlarda geçiren insanların hikayeleri anlatılıyor, tasarım yarışmalarında olabilecek en küçük metrekarelerde en verimli yaşam alanlarını tasarlayanlar ödüller alıyor. Bu işi uzun yıllardır hayat biçimi haline getiren Uzakdoğulular Amerika’da daha yeni gelişen bu akıma muhtemelen popolarıyla gülüyordur ama geç olsun güç olmasın tabii.

22m2-apartment-a-little-design-interior-taiwan_dezeen_sqb

2013 yılında dönemin New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg şehrin ilk mikro-apartmanının tasarlanması için bir yarışma açıyor. Kazanan “My Micro NY” isimli proje (bir de Ağaoğlu My Home’u beğenmezsiniz!!) 23 ila 34 metrekare arasında değişen 55 mikro evden oluşuyor. Sayıları inandırıcı olsun diye küsuratlı sallamadım, squarefeet’ten çevirince böyle oluyor arkadaşlar. Şehir yönetimleri tarafından da desteklenen bu yaşam şekilleri yaratıcılığın en güzel şekilde sergilenebileceği alanlar olmasından ötürü tasarım konulu web sitelerinin de en sevdiği konular arasında geliyor.

22m2-apartment-a-little-design-interior-taiwan_dezeen_b

Aslında uzun yıllardır stüdyo daire kavramı mevcut olsa da mikro evlerin stüdyo dairelerden daha kullanışlı ve ferah olması hedeflendiği için farklı bir kavram olduğu söylenebilir. Mikro daireler tasarlanırken eşyaların çok fonksiyonlu olması, tavanların yüksekliğiyle mekana ferahlık katılması gibi noktalar önem kazanıyor. Duvara gömülmüş kapanabilir yataklar, asma tavanla okuma bölümüne dönüşen mutfaklar gibi bir sürü yaşam kalitesini geliştirici ayrıntıyla mekan kantitatif olarak küçük olsa da kalitatif anlamda bir çoğumuzun 1298 krediye girerek almaya çalıştığı dairelerden çok daha üstün hale getiriliyor.

Capture.PNG

Türkiye’de politik ve ideolojik noktalara çekilmeyecek herhangi bir konu olmadığından ev boyutları ve buna bağlı yaşam şekilleri de bu durumdan muaf değil tabii ki. Dönem dönem İçişleri Bakanlığı ya da Aile Bakanlığı açıklamalar yapıp stüdyo dairelerin, 1+1 evlerin o meşhur Türk aile yapısına uygun olmadığını, bunların yasaklanması için düğmeye bastıklarını falan açıklar biliyorsunuz. En son Mayıs ayı sonlarında yine bi’ yasaklanmış stüdyo daireler. Tüm ekonomisi betonlaşmaya dayanmış bir ülke için oldukça iddialı laflar. Bu haberler çıktığı günlerde bir iki tartışılır ve sonra evli evine köylü köyüne (pun intended).

Kırk metrekarelik salonlarına saray mobilyası tarzında salon takımları dolduran analarımız görse evladımı dolaba tıkmışlar diye gözleri dolar muhakkak ama kabul edelim doğru aydınlatma ve yerleşimle ferah bir yaşam alanı elde etmek mümkün. Evimden memnunum ama merak da etmedim değil diyenleri ise bir Japonya bileti almaya ve kapsül otellerde bir gece geçirmeye davet ediyoruz.

Tüm fotoğraf ve gifler dezeen.com‘dan alınmıştır.

5 thoughts

 1. Ay benim ruhum taşralı biliyorsun, büyük ev aşırı seviyorum normalde. Ama bu yıl yeni yeni küçük alanların keyfini keşfettim. Az bir planlama, biraz geometri bilgisiyle ev gibi ev elde edilebiliyor. Yine de yatak odam ayrı olsun isterdim çünkü hayatımda yatak düzeltmişliğim yok.

  Liked by 2 people

  1. Ben de hep “ee, evde başka biri olduğunda nasıl yalnız kalabiliyorsun” gerginliği ile okudum, çünkü yabanilik. Yoksa, az tüketelim, bütün eşyalarımızdan kurtulalım falan, bunlara OK’im.

   Liked by 1 kişi

 2. Geçen hafta “Minimalism: A Documentary About the Important Things” belgeselini izlemiştim, sadece “gerçekten” ihtiyacın olan eşyaları sığdırabildiğin için bu micro evleri tercih ediyordu çiçeği burnunda minimalistler, hoşuma gitti izlerken bakış açıları. Uzun zamandır planladığım, her türlü bilgiyi edinmeye çalıştığım bir konu var, teknede yaşama konusu, maliyetiyle eksisiyle artısıyla değerlendirirken en çok kafama takılan kısım yaşam alanının microdan da micro olması :) çoğunlukla heyecanlandırsa da zaman zaman korkutmuyor değil bu fikir.

  Liked by 2 people

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s