Biz Hep Aynı ve gerçekleşen hayallerimiz

Size sevgili dostum Simge Pınar’ın 8 Haziran’da Rakun Müzik’ten çıkan ilk teklisi Biz Hep Aynı’nın ve o “Biz”in hikayesinden bahsedeceğim.

Bundan 10 yıl ve hatta biraz daha önce tanıştık biricik dream big sister ile, bizi bir araya getiren kimseler artık hayatımda olmasa da hâlâ kendilerine müteşekkirim, demek ki onların da hayatımdaki rolü buymuş. Simge’yi ilk dinlediğim günü hatırlıyorum, Ekim 2007 idi. Sahnede bir Şebnem Ferah şarkısı söylemişti, Çakıl Taşları olmalı. Malumunuz kendisinin şarkılarını söylemek öyle herkesin kolay altından kalkabileceği bir iş değildir, en azından 14 yaşında yepyeni liseli halim için öyleydi, büyülenmiştim. O günden bugüne Simge’yi dinlediğim her an o büyülenme halinin hiç geçmediğini söyleyebilirim. Ne şanslıydım ve hâlâ şanslıyım ki ondan, başka şarkıların yorumlarının ötesinde kendi şarkılarını da dinleyebilen ilk kişilerdenim. Bana kalsa eski ipod’umdaki tüm bestelerini herkese dinletirim. (Simge’nin en büyük korkusu bu, bu yüzden ipod’umu o bozmuş olabilir diye düşünmüyor değilim.)

Dostluğumuzun ilk yıllarında uzun telefon konuşmalarında birbirimize hayallerimizi anlatırdık. Hayallerinde bir gün gitarını alıp ülkeler gezerek küçük sokaklarda şarkılar söylerdi; benim hayallerimde ise kocaman bir kalabalıkta herkes onun şarkılarını söylerdi. Bir gün Jeff Buckley’nin erken ölümüne üzülür, ertesi gün yaşamında yarattığı şeylere bakıp mutlu olurduk. Arkada bir sürü Radiohead şarkısı ve tabii ki Dream Brother çalardı. Bir de Beklenen Şarkı. O uzun saatlerde birbirimizi sürekli her şeyin güzel olacağına ikna ederdik, hâlâ da öyledir. Kıyıda köşede kalmış güzellikleri hatırlatma* hali işte.

photo_2018-06-10_14-45-15
Fotoğraf: Yusuf Ozan Kopçuk

Hayatımızda en büyük değişimlerin başlaması 2014 yılına denk gelir. Hani böyle bitmez dediğimiz şeyler biter ve sonunun bugünlere varacağını hayal bile edemeyeceğimiz şeyler başlar ya, öyle. Hayat işte, yeni bir hayat o yıl başladı. İkimiz de yola çıktık o sene, sevgili dostum şarkı yazma atölyesine başladı ve yolu Harun Tekin ile kesişti. Atölyedekilerle paylaşacağı ilk şarkısı, dinlediğimiz an itibariyle hayranlığımızı kazansa da kendisini paylaşmaya ikna etmek epey bir zaman aldı. Bunun içine atölyenin olduğu semte yapılan bir yürüyüş dahil. Serin bir ilkbahar günü, ikimiz de bugünden öyle habersiz deniz kıyısında yürüyoruz, birbirimizin hayallerinden, kendimizinkilerden daha çok eminiz, bir bir gerçekleşeceklerini adımız gibi biliyoruz. Bu uzun yürüyüşlerin ve gece sohbetlerinin sonunda Simge bizim çoktan ezberlediğimiz güzeller güzeli şarkısını atölyedekilerle -sonunda- paylaşıyor. (Bu harika şarkı sizinle sonbahar 2018’de buluşacak.) O andan itibaren başlıyor her şey, müthiş sözler duyuyor, müthiş haberler alıyoruz, içim içimize  sığmıyor. Her önemli görüşme öncesinde telefonda beş dakika da olsa konuşarak birbirimize rüyada değiliz çimdikleri atıyoruz.

Benim yolum ise biraz uzaklara düştü, 3000 km kadar öteye. İşte Biz Hep Aynı’nın doğuşu o zamana denk gelir. Şarkıda olduğu gibi şehirler değişti o sonbaharda. Her ne kadar her an konuşuyor olsak da bizim için en uzun ayrılıktı bu, her anı sarılarak kutlamaya alışmışken bunun yerini uzun mektuplar, görüntülü konuşmalar aldı. 16 Ekim 2014 gecesi posta kutuma bir ses dosyası düştü “Biz Aynı vol.1” isminde.  Biricik dostum hikayemizi güzel sözlere ve muhteşem bir melodiye dönüştürmüştü. Şarkı o güne kadar yaşadığımız ve yaşayacağımız her şeyin hikayesini o dört dakikada anlatıveriyordu. Gerçek dünyaya inene dek şarkıyı kaç kez dinledim bilmiyorum. Bugün Biz Hep Aynı’nın klibini gördükçe rüyada gibi hissediyorum.

Bu yazının en çok kullanılan kelimesi hayal oldu sanırım. Her şeyi özetleyen kelime de budur, sevgili dostum hayatın dayattığı tüm gerçekliklere rağmen hayallerinin peşinden gitti, biz ise onun elinden tutmanın, heyecanını paylaşmanın mutluluğunu her an hissediyoruz, ne kadar şanslı olduğumuzu da.

Biz Hep Aynı, uzakları yakın yapma gücüne sahip bir dostluk şarkısı, şartlar ne olursa olsun birbirinin yanında olmaktan hiç vazgeçmeyenlerin şarkısı. Bugün, tam şu anda yan yana olamasak da dostluğumuzu anlatan şarkı binlerce kişinin kulağında, evinde. Var olsun şarkıların gücü, hepimize umut olmaya devam etsin. Canım dostumun da yolu açık olsun. Güzel haberler alınca yaptığımız sessiz danslar, bir bakışla anlattığımız heyecan daim olsun.

Bu çok yetenekli, güzel kalpli, içten ve muhteşem genç kadını takipte kalın, Simge’nin sizinle paylaşacak daha bir sürü hikayesi var.

Biz Hep Aynı Emir Yargın elinden çıkma şahane videosu

Spotify ve Apple music bağlantıları

Takipte kalmak için:
simgepinar.com

facebook.com/simgepinar

instagram.com/simgepinar

Simge’nin Sofar İstanbul’da çaldığı bir diğer şarkısı Yeni Bir Hayat için tık tık.

Fotoğraflar: Yusuf Ozan Kopçuk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s